Pszichológia

MENÜ

Mit értünk azon, hogy a teljes boldogság hiányában?

Azt, amikor az élet egy területe rendben van, valamely más része viszont kifejezetten rosszul megy. Például valakinek jól mennek a párkapcsolati dolgok, viszont nem sikeres a munkájában. Mondjuk nem sikerült elérnie, hogy arra munkahelyre felvegyék, ami a terve volt, vagy a fizetése kevesebb, mint amire számított. Az is lehet, hogy valakinek minden jól megy a munkahelyen, közben azonban nehézségei vannak a gyermekneveléssel. Például a gyerek állandóan rossz jegyeket hoz haza vagy viselkedési problémái vannak az iskolában.

Egy másik lehetséges helyzet, amikor rendben van a párkapcsolat, a gyerekkel sincs semmi gond, az üzlet is jól megy vagy a munkahelyen rendben vannak a dolgok, de az egészséggel valami nem stimmel. És a betegség megbontja az egységet. Ezekre a helyzetekre mondjuk hogy a "teljes boldogság hiányában".

Vannak akik szerint ez a természetes állapot, tehát nem mehet minden jól. Mások szerint igenis lehetséges, hogy az élet minden vagy legtöbb területén sikeresek legyünk. Akárhogy is van, az egyik legfontosabb kérdés, hogy mit tegyünk, ha az élet egyik területén kifejezetten rosszul megy mi másokon jól.

Nem kell ahhoz maximalistának lenni, hogy az ember eldöntse, hogy azt az egy területet is rendben hozza, amelyik nem jól megy. A fő veszély nem is a maximalizmus, hanem az, hogy amikor csak arra figyelünk, hogy az az egy terület is megjavuljon, amelyik nem jól megy, akkor esetleg elfelejtünk a többire is figyelmet fordítani. Így könnyen előfordulhat, hogy az élet többi területe is rosszabbul megy majd, ezért egy fő szabály, hogy amikor az élet egy területének helyrehozására fókuszálunk, akkor közben vigyázni kell, hogy ne csökkentsük le a figyelmünket az amúgy jól menő dolgainkról.

 

Figyelem, szerelem, gyermeknevelés, munkahely

Nyilvánvaló, hogy az ember nem ad mindennek egyforma figyelmet, de jól teszi ha újra és újra áttekinti, hogy vajon szán-e elég időt a párkapcsolatának, a gyereknevelésnek, a testedzésnek, fordít-e elég figyelmet a munkájára, a cégére, a háziállataira - igen, még a háziállatok gondozása is ide tartozik, hiszen ha valaki állatbarát, akkor például az állat betegsége esetén ugyanolyan boldogtalanná válhat, mintha valami más része siklana ki az életének.

Mondhatjuk, hogy érdemes harmóniában tartani az élet egyes területeit, tehát annyi figyelmet szentelni nekik, hogy mindegyik jól menjen, amikor persze valamiért megborul az egyensúly, akkor nyilvánvaló, hogy arra, ami felborította, több figyelmet kell szánnunk.

Ez nem jelenti azt, hogy mindig mindenre ugyanannyi időt kellene szentelnünk. Nyilvánvaló, hogy ha éppen most házasodtunk akkor a párkapcsolatunkra tolódik el a fontossági hangsúly. Az is igaz, hogy amikor nagyon sok munkánk van, akkor talán kevesebb idő jut testedzésre, de egy napon belül vagy egy héten belül vagy akár egy nagyobb időszakon belül érdemes megtartani egyfajta egyensúlyt, mert ha valamire nagyon kevés időt szánunk, akkor az valószínűleg elkezd rosszabbul működni.

Ugyanúgy, ahogy senki sem várja egy elgurított vasgolyótól, hogy az a világ végezetéig gurul majd, ugyanúgy nem szabad azt várni, hogy csak azért mert megházasodtunk, az majd örökké tart anélkül, hogy újabb és újabb figyelmet és törődést adnánk a párunknak. Ugyanígy, attól még, hogy jól megy a munkánk, holnap és holnapután újabb energiát kell beleadni, hogy továbbra is elégedettek legyünk vele és másoknak is hasznos legyen a munkánk.

Senkise gondolhatja tehát, hogyha ma jól megy, akkor automatikusan jól megy holnap is. Mi magunk kellünk a holnaphoz, de már a következő perchez is.

 

Asztali nézet